Announcement

Collapse
No announcement yet.

Memories of Asghar Sharafi..interesting.

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Memories of Asghar Sharafi..interesting.

اصغر شرفی از جام جهانی 30 سال پیش می*گوید

قلیچ*خانی شب*نامه*های حزب توده را می*نوشت
    تیم ملی و انقلاب

دیدار با شاه

روزهای پیش از جام جهانی

جام جهانی با مسلسل

جام*جهانی 1978 كاملا امنیتی بود. اتوبوس تیم ملی هر جا می*رفت با تیر بار اسكورت می*شد. چند تا مسلسلچی هم در اتوبوس كنار بچه*ها می*نشستند تا اگر به ما حمله كردند از ما حمایت كنند. خرابكارها تهدید كرده بودند كه اتوبوس یكی از تیم*ها را می*دزدند تا جام جهانی تعطیل شود. برای هر تیمی*یك هتل گرفته بودند و در آن هتل هیچ كس دیگری را راه نمی*دادند. دور تا دور هتل را هم نفربر چیده بودند تا یك سپر حفاظتی بسازند.

در آن وضعیت كه همه ما استرس داشتیم، یكی از روزنامه*های آرژانتینی یك گزارش نوشته بود از مصرف زیاد مشروبات الكلی در اردوی تیم ملی اسكاتلند. انگار پیش از این كه به آرژانتین بیایند با كشتی برای خودشان مشروبات الكلی آورده بودند. آن دوران فوتبالیست كتابخوان زیاد داشتیم. قلیچ*خانی بود. لواسانی بود. چند نفر دیگر هم بودند . ما با هم زیاد می*جوشیدیم. البته پرویز یك وابستگی*هایی هم به حزب توده داشت. در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1978 ما باید در كویت بازی می*كردیم.

اما فدراسیون فوتبال كویت به فیفا نامه زد كه نمی*توانیم امنیت بازی را تامین كنیم. بعد هم خبر*دار شدیم كه كویت از حق میزبانی انصراف داده و راضی شده كه بازی در زمین بی*طرف انجام شود. اول بحث این بود كه در مصر بازی كنیم ولی مصر هم قبول نكرد. گروهك اخوان*المسلمین در مصر مخالف شاه بودند و آنها هم تهدید كرده بودند اگر تیم ملی ایران به مصر بیاید ما خرابكاری می*كنیم. دست آخر بنا شد بازی با كویت در آتن انجام شود.

آن هم با شرایط ویژه. یعنی شنبه شب از تهران حركت كردیم تا یكشنبه بازی كنیم و همان یكشنبه شب به تهران برگردیم. بیشتر از این به ما اجازه نمی*دادند تا در آتن بمانیم. وقتی در تهران سوار هواپیما شدیم من كنار پرویز نشستم. تمام زمان سفر را در صندلی خودش نشسته بود و یك چیزی می*نوشت. چند دفعه پرسیدم چه چیزی می*نویسد اما جواب نداد. پرویز شب نامه*های حزب توده را می*نوشت و من هم حدس زدم باز دارد برای شب نامه*ها می*نویسد. البته پرویز عادت داشت حرف*هایش را به زنش بگوید تا با دست خط خودش نباشد، اما آن شب داشت با دست*خط خودش می*نوشت. خیلی عجیب بود.

در آن سفر فدراسیون بیست، سی نفر را به اسم خبرنگار همراه تیم ملی به آتن برده بود. آن هم در وضعی كه تنها یك روز در یونان می*ماندیم. بعد*ها فهمیدیم تمام كسانی كه به اسم خبرنگار همراه ما بودند، در واقع ماموران ساواك بودند كه آمده بودند ما را چك كنند. در چند ساعتی كه دریونان بودیم با بچه*ها می*خواستیم برویم بگردیم. من با پرویز هم اتاق بودم. هر كاری كردم نیامد بیرون. در هتل ماند. هر چند كه بعدها فهمیدم آن شب با دانشجویان توده*ای مقیم یونان در لابی هتل قرار ملاقات داشت و برای همین هم دستگیر شد.

البته گذاشتند تا برگردیم تهران. یك روز تیمسار سجادی رئیس اطلاعات آمد دنبال من در زمین چمن امیرآباد. من را كه به اداره اطلاعات بردند فهمیدم پیش از من پرویز قلیچ*خانی، حسن حبیبی و مهدی لواسانی را دستگیركرده*اند. من را ول كردند اما پرویز كارش به جایی كشید كه حتی آمد در تلویزیون و از مردم عذرخواهی كرد. بعد از اینكه آزاد شد علی عبده رئیس پرسپولیس برای پرویز یك بازی خداحافظی گرفت و آخر بازی هم دویست هزار تومان به او پاداش داد. قلیچ*خانی با همان پول رفت آمریكا. خودش چندبار از آمریكا به من و حشمت زنگ زد تا برای جام جهانی بیاید آرژانتین.

اما ما شنیده بودیم كه در آمریكا اصلا تمرین نكرده و برای همین هم قیدش را زدیم. البته شایعه شده بود می*خواهد بیاید آرژانتین تا آنجا هم برای حزب توده تبلیغ كند. پس از جام جهانی مردم در فرودگاه كه به استقبالمان آمدند. فیفا به خاطر حضور در جام جهانی به ما شش میلیون دلار پاداش داد. مدتی پس از برگشتن به ایران جمع شدیم تا این پول را بین بچه*ها تقسیم كنیم. پول جوری تقسیم شده بود كه به هر كسی 500 هزار تومان رسید. بنا شد یكشنبه هفته بعد این پول را بین ما تقسیم كنند. اما یكشنبه 22 بهمن بود و انقلاب شد. بالاخره حسین فكری مسوول تقسیم آن شد و به هر كسی 20 هزار تومان داد.

سیامك رحمانی: وقتی شرفی می*فهمد كه می*خواهیم از خاطراتش در حاشیه جام جهانی آرژانتین حرف بزنیم، تاسف می*خورد از اینكه اگر زودتر می*فهمید به همسرش در آمریكا خبر می*داد تا دفترچه خاطراتش را برایش به تهران بفرستد. ولی متاسفانه آن دفترچه در آمریكاست تا ما به حافظه او اعتماد كنیم. او دستیار حشمت مهاجرانی در تیمی بود كه سال 1978 به جام جهانی رفت. او از این جام و غایب*اش قلیچ*خانی خاطرات جالبی دارد.

sigpic

Thanks for that maij jan. I can't believe we have such classless fans that they were threatening to attack the TM bus or constantly protesting against TM. Even today I hear these sort of assholes who say TM is not Iran's team, it is IR's team and they go and protest around any match Iran has away.

Maybe 30 years from now we will read similar articles about TM in WC 2006 & 98.

Comment

Originally posted by Nokhodi View Post
      Thanks for that maij jan. I can't believe we have such classless fans that they were threatening to attack the TM bus or constantly protesting against TM. Even today I hear these sort of assholes who say TM is not Iran's team, it is IR's team and they go and protest around any match Iran has away.

Maybe 30 years from now we will read similar articles about TM in WC 2006 & 98.

Actually these classless fans were just about to spoil the best and the most memorable day of Iran football when thousands of MKO fans gathered in the stadium in Lyonne Gerland stadium during Iran USA game protesting againt the Islamic republic. They nearly spoiled the atmosphere and full marks for the French police who were throwing them out of the stadium like goats.

sigpic

Comment

Originally posted by maij View Post
        Actually these classless fans were just about to spoil the best and the most memorable day of Iran football when thousands of MKO fans gathered in the stadium in Lyonne Gerland stadium during Iran USA game protesting againt the Islamic republic. They nearly spoiled the atmosphere and full marks for the French police who were throwing them out of the stadium like goats.
        Shameful. I was not there, but I heard it got out of hand and even the anti-IR fans were telling the MKO dudes to get lost. The videos I have seen on youtube show thousands of them wearing Rajavi t-shirts. I am surprised they were able to get so many tickets.

Comment

تداركات ما در تیم ملی برای جام جهانی 1978 كاملا با چیزی كه الان می*بینید متفاوت بود. ما چندان در هتل اردو نمی*گذاشتیم. اصلا هتل جای خوبی برای اردو نیست. كنترلی روی بچه*ها نیست. نه می*توانی بفهمی*كی بیرون رفته، نه می*فهمی *كی برگشته. برای همین هم حشمت اصلا در هتل اردو نمی*زد. ما دوتا از بلوك*های دهكده المپیك بازی*های آسیایی تهران را برای اردو انتخاب كرده بودیم. آنجا دیگر من و حشمت جنگ اعصاب نداشتیم.

This reminded me of our game against Thailand in 2002 WC qualifiers. We
          had just defeated Saudis in Tehran 2-0 and the team was next to play
          Thailand in Bangkok. The team was apparently all over town "shopping".

When the game started, I could have sworn the whole team was on dope.
          They were so slow and Thailand had so many chances. That's why having
          a coach that can set rules and enforce them is so important.

Comment

Working...
          X